wtorek, 1 lutego 2011

ULGA DLA HONOROWYCH KRWIODAWCÓW

Komu przysługuje ulga z tytułu honorowego krwiodawstwa. Aby to określić  musimy dokładnie poznać definicję honorowego dawcy krwi zgodnie z którą honorowym dawcą krwi jest osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, np. regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Honorowy dawca krwi może wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć od przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, wykazywanego w zeznaniu PIT-28 lub od dochodu, podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37
ww.mf.gov.pl
Jednocześnie do zeznania podatnik dołącza formularz PIT/O, w którym wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego (nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której oddał krew).
Przedmiotem darowizny jest oddana bezpłatnie krew, jak również osocze lub inne składniki krwi.

Obliczając wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa należy pomnożyć ilość
oddanej honorowo (nieodpłatnie) krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (tj. obowiązującą
wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za pobraną krew).
Ministerstwo Finansów
Są jednak limity wysokości odliczenia. Odliczenie z tytułu honorowego krwiodawstwa łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne nie może przekroczyć 6% dochodu (w przypadku ryczałtowców 6% przychodu) wykazywanego w zeznaniu.
Kwota, która nie zostanie odliczona od dochodu nie będzie mogła być odliczona w zeznaniu podatkowym za rok następny.
Jeżeli natomiast podatnik ma obowiązek złożyć dwa zeznania, np. PIT-
37 i PIT-28, może część darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć w jednym
zeznaniu od przychodu (PIT-28), a część w drugim od dochodu (PIT-37
albo PIT- 36). Ważne jest, by tej samej kwoty nie odliczył dwukrotnie.
Ministerstwo Finansów
Z ulgi dla honorowych krwiodawców ma prawo skorzystać także podatnik, który oddał honorowo krew w stacji krwiodawstwa ze wskazaniem dla konkretnej osoby.

Aby dokonać odliczenia, podatnik musi posiadać dokument, z którego wynika wartość oddanej krwi lub jej składników wraz z oświadczeniem o jej przyjęciu przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi. Należy pamiętać, że w otrzymanym dokumencie nie może być uwzględniona krew (lub jej składniki), za którą dawcy wypłacono ekwiwalent pieniężny
(wynagrodzenie). Otrzymanych w jednostce publicznej służby krwi dokumentów nie trzeba dołączać do zeznania. Dokumenty te należy jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe. W tym okresie urząd skarbowy ma bowiem prawo skontrolować poprawność skorzystania z odliczenia.


1 komentarz:

  1. To świetna informacja, również oddaję często krew, a nie miałam o tym pojęcia. Zamierzam teraz otwierać działalność, wiesz może czy jeżeli będę prowadziła własną działałność to również mogę to odliczyć?
    Dodatkowo, gdyby ktoś nie wiedział jak założyć firmę? to zapraszam :)
    Ostatnio nabrałam trochę doświadczenia

    OdpowiedzUsuń