wtorek, 1 lutego 2011

ULGA DLA HONOROWYCH KRWIODAWCÓW

Komu przysługuje ulga z tytułu honorowego krwiodawstwa. Aby to określić  musimy dokładnie poznać definicję honorowego dawcy krwi zgodnie z którą honorowym dawcą krwi jest osoba, która oddała nieodpłatnie krew lub jej składniki i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi, np. regionalnym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Honorowy dawca krwi może wartość przekazanej w roku podatkowym darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć od przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym, wykazywanego w zeznaniu PIT-28 lub od dochodu, podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, wykazywanego w zeznaniu PIT-36 albo PIT-37
ww.mf.gov.pl
Jednocześnie do zeznania podatnik dołącza formularz PIT/O, w którym wykazuje kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczenia w ramach darowizny krwi oraz dane obdarowanego (nazwę i adres jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi, w której oddał krew).
Przedmiotem darowizny jest oddana bezpłatnie krew, jak również osocze lub inne składniki krwi.

Obliczając wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa należy pomnożyć ilość
oddanej honorowo (nieodpłatnie) krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (tj. obowiązującą
wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za pobraną krew).
Ministerstwo Finansów
Są jednak limity wysokości odliczenia. Odliczenie z tytułu honorowego krwiodawstwa łącznie z darowiznami na cele kultu religijnego oraz na cele szlachetne nie może przekroczyć 6% dochodu (w przypadku ryczałtowców 6% przychodu) wykazywanego w zeznaniu.
Kwota, która nie zostanie odliczona od dochodu nie będzie mogła być odliczona w zeznaniu podatkowym za rok następny.
Jeżeli natomiast podatnik ma obowiązek złożyć dwa zeznania, np. PIT-
37 i PIT-28, może część darowizny na cele krwiodawstwa odliczyć w jednym
zeznaniu od przychodu (PIT-28), a część w drugim od dochodu (PIT-37
albo PIT- 36). Ważne jest, by tej samej kwoty nie odliczył dwukrotnie.
Ministerstwo Finansów
Z ulgi dla honorowych krwiodawców ma prawo skorzystać także podatnik, który oddał honorowo krew w stacji krwiodawstwa ze wskazaniem dla konkretnej osoby.

Aby dokonać odliczenia, podatnik musi posiadać dokument, z którego wynika wartość oddanej krwi lub jej składników wraz z oświadczeniem o jej przyjęciu przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi. Należy pamiętać, że w otrzymanym dokumencie nie może być uwzględniona krew (lub jej składniki), za którą dawcy wypłacono ekwiwalent pieniężny
(wynagrodzenie). Otrzymanych w jednostce publicznej służby krwi dokumentów nie trzeba dołączać do zeznania. Dokumenty te należy jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, tj. przez 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożono zeznanie podatkowe. W tym okresie urząd skarbowy ma bowiem prawo skontrolować poprawność skorzystania z odliczenia.


piątek, 28 stycznia 2011

Czym jest ryczałt ewidencjonowany?


Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

pchytla20.09.2010, 

Myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej lub jesteś początkującym przedsiębiorcą? Musisz wybrać metodę opodatkowania przychodów swojej firmy. Sprawdź czy ryczałt ewidencjonowany jest dla Ciebie.
Ryczałt ewidencjonowany stanowi jedną z dostępnych form opodatkowania osiąganych przez przedsiębiorcę przychodów. Przed podjęciem decyzji odnośnie wyboru formy opodatkowania, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, a mianowicie:
- planowane zyski firmy;
- obciążenia podatkowe (stawki podatku);
- koszty, jakie trzeba będzie ponieść w celu osiągnięcia przychodów;
- ważny jest również przedmiot działalności gospodarczej.
Po dokładnej analizie powyższych czynników, wybór formy opodatkowania nie powinien sprawiać problemów.
Aby dokonać wyboru formy opodatkowania, konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia w Urzędzie Skarbowym. W sytuacji rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku, oświadczenie należy złożyć w przeddzień rozpoczęcia działalności gospodarczej - najpóźniej do dnia osiągnięcia pierwszego przychodu. Po zakończeniu roku podatkowego zmianę formy opodatkowania należy zgłosić do 20 stycznia nowego roku podatkowego.
Ryczałt ewidencjonowany może być stosowany przy osiąganiu przychodów:
- poprzez pozarolniczą działalność gospodarczą (jednoosobową, a także przez spółki cywilne osób fizycznych oraz spółki jawne osób fizycznych);
- przez osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Katalog tych zawodów jest ściśle określony (lekarz, stomatolog, weterynarz, technik dentystyczny, położna, pielęgniarka, tłumacz, nauczyciel świadczący usługi edukacyjne w wymiarze godzin lekcyjnych);
- z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy i umów podobnych przez osoby fizyczne, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej;
- przez osoby duchowne.
Przepisy nakładające szereg wyłączeń z możliwości rozliczania się za pomocą tej formy opodatkowania, sprawiają, iż nie każdy może skorzystać z tej formy opodatkowania.
Wyłączenia podmiotowe:
- podatnik rozliczający się na karcie podatkowej;
- podatnik okresowo zwolniony z podatku dochodowego;
- podatnik, którego wyroby opodatkowane są podatkiem akcyzowym;
- podatnik, który przed wyborem ryczałtu w danym roku podatkowym, prowadził działalność na zasadach ogólnych (samodzielnie lub z małżonkiem);
- podatnik, który będzie wykonywał ten sam rodzaj usług, co w ramach stosunku pracy, w jakim pozostawal przed rozpoczęciem działalności gospodarczej na własny rachunek.
Wyłączenia przedmiotowe:
- podatnik prowadzący aptekę;
- podatnik prowadzący lombard;
- podatnik prowadzący kantor walut obcych;
- podatnik wykonujący wolne zawody, inne niż wymienione w ustawie;
- podatnik prowadzący działalność w zakresie handlu częściami pojazdów mechanicznych;
- podatnik świadczący usługi zawarte w Załączniku nr 2 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z 20 listopada 1998 roku.
Korzystając z opodatkowania ryczałtem, podatnik zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przychodów odrębnie na każdy rok podatkowy. Na jej podstawie ewidencji, co miesiąc lub kwartalnie (w zależności jak podatnik określił to w US), ustala się kwotę podatku podlegającego wpłacie na rachunek US. Nie istnieje możliwość pomniejszania podatku o koszty uzyskania przychodów.
Podatek dochodowy ryczałtowy (PPE) wyliczany jest na podstawie osiągniętego przychodu, który pomniejsza się o zapłacone składki ZUS. Podatek należy wpłacić na konto US do 20 dnia miesiąca za miesiąc/kwartał poprzedni. Podatnik nie jest zobowiązany do składania deklaracji podatkowych. Sposób prowadzenia w/w ewidencji określają przepisy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Oprócz ewidencji przychodów, podatnik:
- prowadzi rejestr środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych;
- prowadzi ewidencję wyposażenia;
- przechowuje dokumenty zakupu towarów.
W przypadku, gdy przedsiębiorca jest jednocześnie czynnym płatnikiem podatku VAT, prowadzi dodatkowo rejestry sprzedaży/zakupów VAT oraz składa deklarację VAT-7 do US.
Skrócony algorytm do wyliczenia zryczałtowanego podatku dochodowego:
- przychód ubezpieczenie społeczne = przychód do opodatkowania 
- przychód do opodatkowania * stawka ryczałtu = podatek 
- podatek - ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia (7,75% z 9% podstawy) = podatek należny
W sytuacji, gdy podatnik osiąga przychody opodatkowane kilkoma stawkami, musi dokonać procentowego wyliczenia udziału tego przychodu do ogólnego i w takiej wysokości udziału wyliczyć część ubezpieczenia społecznego:
- część przychodu opodatkowana określoną stawką / przychód łączny * 100%;
- następnie kwota składki na ubezpieczenie społeczne * wyliczony udział procentowy = kwota składki przypadająca dla danej części przychodów.
Ze względu na zakres prowadzonej działalności, stawki ryczałtu są zróżnicowane:
- 3% - działalność gastronomiczna, usługowa (handel), produkcja zwierzęca, rybołówstwo, przychody ze zbycia środków trwałych, będącym w majątku firmy; 
- 5,5% - działalność budowlana, usługi transportowe, działalność wytwórcza;
- 8,5% - najem, podnajem, dzierżawa, inne umowy o podobnym charakterze, do kwoty stanowiącej równowartość 4 tysięcy euro, przychody z działalności usługowej, w tym z działalności gastronomicznej w zakresie przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3, usługi związane z ogrodami botanicznymi, zoologicznymi, a także obiektami chronionej przyrody, prowizja otrzymana na podstawie umowy komisu, prowizja otrzymana na podstawie umowy kolportażu, prowadzenie przedszkoli, oddziałów pozaszkolnych w szkołach podstawowych; 
- 17% usługi noclegowe, pośrednictwo sprzedaży pojazdów mechanicznych i części do nich, usługi parkingowe, doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego, pośrednictwo turystyczne, wynajem pojazdów osobowych i innych środków transportu; 
- 20% - przychody osiągane przez wolne zawody;
Po zakończeniu roku podatkowego, do końca stycznia następnego roku, „ryczałtowiec” musi rozliczyć się z przychodów, które osiągnął w roku poprzednim w ramach ryczałtu. Konieczne jest zatem złożenie zeznania rocznego PIT-28. Wybór ryczałtu, jako formy rozliczenia, sprawia, że nie można rozliczać się wspólnie z małżonkiem, ani w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Natomiast przychody z innych źródeł (np. z tytułu umowy o pracę) rozliczane są na zasadach ogólnych według przepisów o PIT.
Od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorca, rozliczający się według ryczałtu, który przekroczy limit przychodów w wysokości 150 tysięcy euro w trakcie roku, traci prawo do ryczałtu od początku następnego roku. Oznacza to, iż podatnik, który przekroczy limit w 2010 roku, od 1 stycznia 2011 roku będzie musiał prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów na zasadach ogólnych.

czwartek, 27 stycznia 2011

podatki: Kto może skorzystać z odliczenia na pełnoletnie d...

podatki: Kto może skorzystać z odliczenia na pełnoletnie d...: "Odliczenie to można uwzględnić jedynie w podatku dochodowym obliczonym od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Z ulgi tej nie mo..."

Kto może skorzystać z odliczenia na pełnoletnie dziecko

Odliczenie to można uwzględnić jedynie w podatku dochodowym obliczonym od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Z ulgi tej nie mogą korzystać zatem podatnicy, którzy uzyskują:  dochody opodatkowane na szczególnych zasadach, przy zastosowaniu 19% stawki podatkowej (np. przedsiębiorcy wybierający takie opodatkowanie),oraz osiągają  przychody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.
Jeżeli jednak podatnicy ci uzyskują również dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę), to w rocznym zeznaniu podatkowym składanym z tytułu uzyskiwania tych dochodów mogą uwzględnić omawiane odliczenie.
Czyli z ulgi prorodzinnej mogą korzystać podatnicy uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej, składający roczne zeznanie podatkowe na druku PIT-36 lub PIT-37.
Z ulgi mogą korzystać osoby wychowujące pełnoletnie dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci do 25 roku życia, pod warunkiem, że dzieci te uczą się lub studiują (także za granicą) oraz że w roku podatkowym, którego dotyczy odliczenie, nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19% stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089  zł (556,02 zł : 18%). Do dochodów tych wliczane są również zarobki uzyskane przez pełnoletnie dzieci za granicą i to bez względu na to, jak metoda unikania podwójnego opodatkowania ma do nich zastosowanie.
Fakt otrzymywania przez dziecko renty nie ma znaczenia dla prawa do ulgi.
Z odliczenia nie mogą korzystać podatnicy, których dzieci prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu 19% stawki podatkowej lub na zasadach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego albo też podlegają przepisom ustawy o podatku tonażowym.
Jak należy stosować ulgę w przypadku pełnoletnich uczących się dzieci, które kończą dany etap nauki? Czy można stosować odliczenie za miesiące wakacyjne?
Osoba kończąca pewien etap swojego kształcenia formalnie przestaje być uczniem określonej szkoły z chwilą otrzymania świadectwa. Jednak jeśli osoba zamierza kontynuować naukę, nie traci automatycznie statusu osoby uczącej się.
W  związku z tym w przypadku:
-uczniów kontynuujących naukę w szkole - ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego;
-maturzysty, który nie kontynuuje nauki - ulga przysługuje także za miesiące wakacyjne;
- maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej - ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego;
-studentów kształcących się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie) - ulga przysługuje za wszystkie miesiące roku podatkowego w sytuacji, gdy student po zdaniu egzaminu został zakwalifikowany na studia magisterskie. Jeżeli jednak studia nie są kontynuowane lub występuje przerwa (np. student nie od razu podejmuje kolejny etap studiów), to ulga przysługuje tylko za miesiące nauki włącznie z miesiącem, w którym został złożony egzamin dyplomowy.
Jak obliczyć wysokość przysługującego odliczenia?
Odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję rodziny zastępczej albo sprawował opiekę nad dzieckiem. Kwota odliczenia wynosi 92,67 zł miesięcznie na każde dziecko.

podatki: podatki: jak odzyskać vat od niezapłaconych faktur...

podatki: podatki: jak odzyskać vat od niezapłaconych faktur...: "podatki: jak odzyskać vat od niezapłaconych faktur.: 'Wielu drobnych przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych faktur od których..."

podatki: Komu przysługuje ulga na dzieci.

podatki: Komu przysługuje ulga na dzieci.: "Komu przysługuje ulga na dzieci ?Mówi o tym art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z ..."

środa, 26 stycznia 2011

wtorek, 25 stycznia 2011

ROZLICZENIA DO KOŃCA STYCZNIA


Do końca stycznia muszą być złożone deklaracje PIT-4R i PIT-8AR oraz PIT-28.
 Deklarację PIT-4R muszą złożyć płatnicy, którzy w 2010 r. pobrali zaliczki na podatek dochodowy m.in. od przychodów ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, emerytur i rent, umów zlecenia i o dzieło, kontraktów menedżerskich i innych świadczeń. Z kolei deklarację PIT-8AR muszą złożyć płatnicy, którzy w 2010 r. pobrali zryczałtowany podatek dochodowy.
Deklaracje PIT-4R i PIT-8AR są składane w celu wykazania zaliczki na podatek oraz podatku ryczałtowego, jakie zostały pobrane przez płatników w 2010 r. Należy w nich uwzględniać zaliczki na podatek oraz podatek ryczałtowy pobrany od wszystkich przychodów, które zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji podatników w 2010 r., niezależnie od okresu, za jaki przysługiwały.
PIT-28 jest przeznaczony dla podatników, będących osobami fizycznymi, którzy osiągali przychody opodatkowane na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), tj.:
  • prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • opłacających podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zeznanie można złożyć bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub nadać (złożyć, wysłać) w sposób przewidziany w art. 12 § 6 Ordynacji podatkowej (m.in. w formie dokumentu elektronicznego przez Internet, przy czym wymagane jest podpisanie go kwalifikowanym podpisem elektronicznym – www.e-deklaracje.gov.pl).
Za datę złożenia zeznania nadanego w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego uważa się datę stempla pocztowego. 

poniedziałek, 24 stycznia 2011

podatki: LIMITY ODLICZEŃ W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYC...

podatki: LIMITY ODLICZEŃ W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYC...: " LIMITY ODLICZEŃ W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH obowiązujące w 2010 r. (na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku ..."

podatki: podatki: Komu przysługuje ulga na dzieci.

podatki: podatki: Komu przysługuje ulga na dzieci.: "podatki: Komu przysługuje ulga na dzieci.: 'Komu przysługuje ulga na dzieci ?Mówi o tym art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku d..."

podatki: jak odzyskać vat od niezapłaconych faktur.

podatki: jak odzyskać vat od niezapłaconych faktur.: "Wielu drobnych przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych faktur od których musieli zapłacić podatek VAT , a nie wszyscy wiedz..."

podatki: Komu przysługuje ulga na dzieci.

podatki: Komu przysługuje ulga na dzieci.: "Komu przysługuje ulga na dzieci ?Mówi o tym art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z ..."

niedziela, 23 stycznia 2011

Komu przysługuje ulga na dzieci.

Komu przysługuje ulga na dzieci ?
Mówi o tym  art. 27f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.
Odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty 556.02 zł, za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik wykonywał władzę, pełnił funkcję albo sprawował opiekę, nad małoletnim dzieckiem, tj. 92,67 zł rocznie 1112,04. 
Odliczenie to dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim.
Odliczenie przysługuje również podatnikom utrzymującym pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3, w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej. Ulga na dzieci przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym podatnik:
1) wykonywał władzę rodzicielską, 
2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, o ile dziecko z nim zamieszkiwało,
3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
Odliczenie nie przysługuje, poczynając od miesiąca kalendarzowego, w którym dziecko:   1) na podstawie orzeczenia sądu zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych,   2) wstąpiło w związek małżeński.
W przypadku gdy w tym samym miesiącu kalendarzowym w stosunku do dziecka wykonywana jest władza, pełniona funkcja lub sprawowana opieka, o których mowa w ust. 1, każdemu z podatników przysługuje odliczenie w kwocie stanowiącej 1/30 kwoty obliczonej zgodnie z ust. 2 za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem.
            Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim. Kwotę tę mogą odliczyć od podatku w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu rocznym podając liczbę dzieci i ich numery PESEL, a w przypadku braku tych numerów - imiona , nazwiska oraz daty urodzenia dzieci. Na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej, podatnik jest obowiązany przedstawić zaświadczenia, oświadczenia oraz inne dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:   1) odpis aktu urodzenia dziecka,   2) zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,   3) odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą,   4) zaświadczenie o uczęszczaniu pełnoletniego dziecka do szkoły.

czwartek, 20 stycznia 2011

podatki: LIMITY ODLICZEŃ W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYC...

podatki: LIMITY ODLICZEŃ W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYC...: " LIMITY ODLICZEŃ W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH obowiązujące w 2010 r. (na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku ..."

podatki: jak odzyskać vat od niezapłaconych faktur.

podatki: jak odzyskać vat od niezapłaconych faktur.: "Wielu drobnych przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych faktur od których musieli zapłacić podatek VAT , a nie wszyscy wiedz..."

LIMITY ODLICZEŃ W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH obowiązujące w 2010 r.

 LIMITY ODLICZEŃ W PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH obowiązujące w 2010 r.
(na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm. - zwanej dalej „ustawą”)
I.                   Odliczenia od dochodu

Ulga na cele rehabilitacyjne
1. Wydatki na zakup leków, których stosowanie zalecił lekarz specjalista
- Nadwyżka wydatków ponad 100 zł miesięcznie 
2. Opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa
-Do 2.280 zł – limit roczny
3. Utrzymanie przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa, psa przewodnika
Do 2.280 zł – limit roczny 
4. Używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczorehabilitacyjne
Do 2.280 zł – limit roczny 
Ulga na cele rehabilitacyjne przysługuje osobom niepełnosprawnym bądź podatnikom mającym na  utrzymaniu osoby niepełnosprawne, których dochód tj. osób będących na utrzymaniu) nie przekracza 9.120 zł w 2010 r.
5. Darowizny na cele:
a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele,
b) kultu religijnego 
 c) krwiodawstwa
W wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż  6% dochodu
Darowizna nie może być przekazana m.in. na rzecz partii politycznych, związków zawodowych, fundacji, których jedynym fundatorem jest Skarb Państwa, a także osoby fizycznej lub osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu tytoniowego
Wysokość darowizny w postaci oddanej krwi ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2  ustawy o publicznej służbie krwi – w 2010 r.  130,00 zł za litr.
W zeznaniu rocznym należy wykazać kwotę (wartość) przekazanej darowizny, kwotę (wartość) odliczonej darowizny oraz dane obdarowanego poprzez podanie m.in. jego nazwy i adresu.
Uwaga: Z uwagi na inne warunki skorzystania z odliczenia należy zapoznać się z treścią art. 26 ustawy.
6. Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą
  W wysokości dokonanej darowizny
Wymagane pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny - sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.
Uwaga: w zeznaniu rocznym należy wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę odliczonej darowizny oraz dane obdarowanego poprzez podanie m.in. jego nazwy i adresu. Pozostałe warunki zostały określone w art. 26 ustawy.
7. Wydatki ponoszone z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem
zamieszkania podatnika
Do wysokości 760 zł rocznie
Wydatki muszą być udokumentowane fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
8. Wydatki poniesione przez  podatnika uzyskującego przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej na nabycie nowych technologii
W wysokości ustalonej zgodnie z art. 26c ust. 5, 6 i 8 ustawy.
Wydatki odlicza się od podstawy obliczenia podatku (opodatkowania), ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy Z uwagi na warunki skorzystania z ulgi należy zapoznać się z treścią art. 26c ustawy.
9.  W ramach tzw. praw nabytych – wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1) budową budynku mieszkalnego, albo
 2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowobudowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3)  zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Odliczeniu podlegają odsetki od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty odpowiadającej  243.460 zł.
Z uwagi na liczne warunki określające zasady korzystania z tej ulgi wskazanym jest zapoznanie się z treścią art. 26b ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r. Prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), przysługuje do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r. 3

   Uwaga: Podstawowym warunkiem skorzystania z omawianej ulgi, na zasadzie praw nabytych, jest podpisanie z kredytodawcą odpowiednio pożyczkodawcą umowy kredytu (pożyczki) do końca 2006 r. Moment podpisania umowy kredytowej (pożyczkowej) jest równoznaczny z udzieleniem kredytu przez bank lub skok, o którym mowa w art. 9 nowelizacji ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 oraz z 2008 r. Nr  209, poz. 1316).
II. Odliczenia od podatku
1.       Ulga na dzieci
 Odliczeniu podlega kwota stanowiąca 1/6 kwoty 556.02 zł, za każdy miesiąc kalendarzowy tj. 92,67 zł rocznie 1112,04 zł
Ulga na dzieci przysługuje na każde małoletnie dziecko, w stosunku do którego w roku podatkowym podatnik:
1) wykonywał  władzę rodzicielską, 
2) pełnił funkcję opiekuna prawnego, o ile dziecko z nim zamieszkiwało,
3) sprawował opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.
2. Tzw. „ulga na powrót” Odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między podatkiem obliczonym przy zastosowaniu metody odliczenia proporcjonalnego, a kwotą podatku obliczonego za ten rok podatkowy przy zastosowaniu do dochodów wymienionych w art. 27g ust. 1 ustawy, metody wyłączenia z progresją. Art. 27g ustawy Przysługuje podatnikom podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i uzyskującym poza terytorium Polski dochody:
1) ze  źródeł, o których mowa w art. 12 ust. 1, art. 13, art. 14 ustawy, lub
2) z praw majątkowych w zakresie praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, z wykonywanej poza terytorium Polski działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej i publicystycznej, z wyjątkiem dochodów (przychodów) uzyskanych z tytułu  korzystania z tych praw lub rozporządzania nimi  – które rozlicza na zasadach określonych w art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy, tj. stosując metodę odliczenia proporcjonalnego
3.  W ramach tzw. praw nabytych – wydatki  na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej 30% poniesionych wydatków nie więcej niż 11.340 zł  (6% z 189.000 zł) – limit roczny
Dotyczy kontynuacji odliczeń wydatków poniesionych na ten cel. Wydatki odliczane w ramach limitu odliczeń z tytułu wydatków inwestycyjnych na własne cele mieszkaniowe, tj. w ramach limitu 35.910 zł (19% z 189.000 zł) w okresie obowiązywania ustawy. Limit 11.340 zł odpowiada wydatkom w kwocie 37.800 zł.
Odliczenie przysługuje podatnikom, którzy przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczeń z tego tytułu i po tym dniu dokonują dalszych wpłat na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową.
4.  W ramach tzw. praw nabytych – wydatki poniesione przez osobę prowadzącą gospodarstwo domowe z tytułu opłacenia z własnych  środków składek na ubezpieczenia społeczne osoby zatrudnionej w ramach umowy aktywizacyjnej W wysokości udokumentowanej dowodami stwierdzającymi ich poniesienie
Dotyczy wydatków ponoszonych do końca obowiązywania umowy zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r. Uwaga: Nie dotyczy wydatków ponoszonych w związku z przedłużeniem umowy  dokonanym po dniu 31 grudnia 2006 r.

wtorek, 18 stycznia 2011

jak odzyskać vat od niezapłaconych faktur.


Wielu drobnych przedsiębiorców boryka się z problemem niezapłaconych faktur od których musieli zapłacić podatek VAT , a nie wszyscy wiedzą, jak ten podatek odzyskać. Szczegółowo jest to opisane w Art. 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Kto może starać cię o zwrot podatku?
Podatnik którego nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona tzn. gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Muszą jednak zostać spełnione jeszcze inne warunki: dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1,czyli osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności; zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji; wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny; wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni; wierzytelności nie zostały zbyte; od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona; wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.
Jak należy postępować aby odzyskać VAT ?
Jeżeli sprawdziliśmy, że termin zapłaty naszej wierzytelności  upłynął dawniej niż 180 dni a od daty od daty wystawienia faktury nie upłynęły 2 lata możemy zacząć proces odzyskiwania zapłaconego podatku. W tym celu musimy zawiadomić dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1. Art. 89a ustawy o VAT. Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej o doręczeniach. Najlepiej przesłać je listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Gdy otrzymamy zwrotkę musimy sprawdzić termin odbioru pisma przez naszego dłużnika , po upływie 14 dni od tej daty jeżeli należność nie została uregulowana w jakiejkolwiek formie możemy dokonać skorygowania podatku na naszej deklaracji VAT.  Korygujemy tylko wartość podatku VAT w pozycji w której on występował pierwotnie czyli w zależności od stawki z jaką była nasza sprzedaż.  Do naszej deklaracji należy dołączyć pismo dotyczące pomniejszenia – jakich faktur dotyczy , komu wystawianych i w jakiej wysokości dokonaliśmy zmniejszenia kwoty podatku, oraz kserokopię pisma wysłanego do dłużnika i zwrotki potwierdzenia odbioru. W ciągu 7 dni od dnia dokonania korekty podatku należnego  jesteśmy obowiązani również zawiadomić dłużnika o tej czynności. Kopia zawiadomienia musi zostać przesyłana do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.
O czym jeszcze musimy wiedzieć?
W przypadku częściowego uregulowania należności przed upływem terminu 14 dni od otrzymania pisma przez naszego dłużnika, korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.
W przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty,  podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku wynikającego z uregulowanej należności. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.